YAŞ MEYVE VE SEBZE SEKTÖRÜ TÜRKİYE GENELİ DEĞERLENDİRME RAPORU

AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ

2017/2018 OCAK-TEMMUZ DÖNEMİ

Yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılının ilk Yedi ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda %16, değerde %19 oranında artış göstererek yaklaşık 1,27 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye Geneli Yaş Meyve ve Sebze İhracat Rakamları

Türkiye Geneli Yaş Meyve ve Sebze İhracat Rakamları

Alt ürün grupları bazında incelendiğinde taze meyve ihracatında miktarda %38, değerde %30 oranında artış yaşanmış olup 493,4 milyon dolar olarak; narenciye ihracatında miktarda %41, değerde %38 oranında artış yaşanmış olup 411,2 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında ise miktarda %15, değerde ise %2 oranında düşüş yaşanmış olup 369,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2018’in ilk yedi ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, limon, kiraz.vişne, mandarin ve portakal olmuştur.

Ocak-Temmuz 2018 döneminde en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya ve Ukrayna olmuştur.

2018 Ocak-Temmuz döneminde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 569,8 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında %45’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik olmuştur.

 

Raporun Tümü

Kaynak: Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir